Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

TVN pozostanie w rodzinie

18 marca 2015 | Ekonomia
Widzowie stacji Scripps Networks Interactive
źródło: Rzeczpospolita
Widzowie stacji Scripps Networks Interactive

W spółce Scripps Networks Interactive, która w tym roku przejmie TVN, wciąż rządzą potomkowie założyciela rodzinnego konglomeratu mediowego – Edwarda W. Scrippsa.

magdalena lemańska

Rodzina Scrippsów niezmiennie sprawuje kontrolę nie tylko nad spółką SNI, która pośrednio (przez firmę w Wielkiej Brytanii) kupuje od ITI i Grupy Canal+ kontrolne udziały w TVN, ale także nad firmą Scripps, od której cała historia SNI się zaczęła.

Początki całego biznesu mediowego Scrippsów sięgają jeszcze 1878 roku. Wtedy Edward W. Scripps za pożyczone od przyrodnich braci 10 tys. dolarów zakłada w Cleveland (w stanie Ohio, USA) swoją pierwsza gazetę i nazywa ją „Penny Press". Dziś tytuł, który przemianowano potem na „Cleveland Press", już nie istnieje, ale Scripps wciąż jest wydawcą 15 lokalnych gazet w USA. Ma tam też ponad 20 lokalnych stacji telewizyjnych oraz kilka projektów stricte cyfrowych, jak portal wideo Newsy czy mobilną aplikację pogodową Weathersphere.

Scripps stworzył także United Press – późniejszą UPI – agencję informacyjną, która w czasach swojej świetności była poważną konkurentką Associated Press. W latach 80....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament