Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus źle ocenił odsetki od kredytu inwestycyjnego

18 marca 2015 | Ekspert księgowego
Konrad Filip Turzyński
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Konrad Filip Turzyński

Dla określenia momentu zakończenia inwestycji nie ma znaczenia dzień wprowadzenia odpowiednich środków do ewidencji. Decyduje data faktycznego oddania ich do używania.

Podatniczka – celowa spółka inwestycyjna – wybudowała budynek biurowy przeznaczony wyłącznie na wynajem. W grudniu 2010 r. zawarła umowę najmu na całą powierzchnię budynku. Decyzję w sprawie pozwolenia na jego użytkowanie uzyskała 28 lutego 2011 r., a przekazanie budynku najemcy do używania nastąpiło w kwietniu 2011 r.

Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych z końcem grudnia 2013 r. Późniejszy termin wprowadzenia do ewidencji spółka uznała za ujawnienie środka trwałego i amortyzuje go od stycznia 2014 r. Wartość początkową budynku spółka ustaliła jako koszt jego wybudowania (art. 16g ust. 4 ustawy o CIT) oraz odsetki i prowizje od kredytu naliczone do dnia przekazania najemcy budynku do użytkowania, tj. do kwietnia 2011 r. Wartość początkowa budynku została także powiększona o koszty jego wykończenia, ponoszone po dacie uzyskania pozwolenia na użytkowanie, które polegało na adaptacji konkretnych pomieszczeń do potrzeb najemców. Odsetki i prowizja od kredytu poniesione po przekazaniu środka trwałego do używania do daty wprowadzenia do ewidencji środków trwałych nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament