Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nikt nie zna lepiej podatków od praktyków

18 marca 2015 | Prawo | Rafał Iniewski
źródło: materiały prasowe

W Radzie ds. Unikania Opodatkowania powinni się znaleźć przedstawiciele organizacji przedsiębiorców mających odpowiednią renomę w obszarze podatków – pisze Rafał Iniewski - radca prawny.

Z konstytucyjną zasadą demokratycznego państwa prawnego wiąże się koncepcja społeczeństwa obywatelskiego. Polega ona na zapewnieniu partycypacji społeczeństwa w rządzeniu państwem, w tym także partycypacji w procesach decyzyjnych. Rada do spraw Unikania Opodatkowania, choć nie jest sensu stricte organem władzy ani administracji, to bez wątpienia będzie miała istotny wpływ na politykę podatkową rządu. Jej opinie nie tylko jako odnoszone ad hoc do konkretnej sprawy, ale także rozumiane jako sumaryczny dorobek orzeczniczy, będą miały wpływ na praktykę podatkową organów podatkowych w zakresie stosowania klauzuli obejścia prawa.

Rada będzie funkcjonować w obszarze podatków, czyli dziedzinie silnie ingerującej w prawa własności obywateli. Partycypacja obywateli w procesie decyzyjnym powinna oznaczać, że w tego typu organach doradczo-opiniodawczych powinni zasiadać podatnicy jako przedstawiciele adresatów norm prawnych.

Oczy szeroko otwarte

Z uwagi na specyfikę zagadnienia obejścia prawa, które jest adresowane do przedsiębiorców, powinni to być przedstawiciele reprezentatywnych organizacji przedsiębiorców. Należy zwrócić uwagę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament