Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raporty dużych spółek nie są wolne od błędów

18 marca 2015 | Ekspert księgowego

Sprawozdanie finansowe jest kompletne i zgodne z MSSF, jeśli uwzględnia wymogi każdego z obowiązujących standardów i każdej interpretacji.

Marzec to okres, gdy wiele spółek giełdowych publikuje swoje roczne sprawozdania finansowe. To wymóg wynikający z przepisów. Emitenci, którzy przekażą jednocześnie roczny raport jednostkowy i skonsolidowany nie później niż w terminie 80 dni od daty zakończenia roku obrotowego, którego dotyczy, mogą być zwolnieni z konieczności składania raportu za ostatni kwartał. To realne ułatwienie i oszczędność czasu.

Samo przygotowanie rocznego sprawozdania, aby było ono poprawne, wymaga dużego zaangażowania służb finansowo-księgowych spółki. Kluczem do sukcesu jest zarówno dobra znajomość przepisów, jak i przemyślany harmonogram prac. Niestety, często zaniedbanym etapem jest przygotowanie części opisowej sprawozdania finansowego, a to ona w istotnym zakresie decyduje o użyteczności informacji finansowych.

O czym zapominamy

Jak pokazuje praktyka, obszarami, które wymagają szczególnej uwagi osób odpowiedzialnych za sporządzenie sprawozdania finansowego, są: instrumenty finansowe i związane z nimi ryzyka, utrata wartości aktywów niefinansowych oraz kontynuacja działalności. To właśnie te obszary bardzo często są w sposób niewystarczający przedstawione w sprawozdaniach finansowych.

Instrumenty finansowe

Zgodnie z MSSF 7 spółka powinna ujawnić informacje, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament