Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieci są wszędzie dziećmi

18 marca 2015 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe
Anna Nowacka-Isaksson

Szwecja nie akceptuje małżeństw dzieci. W ubiegłym jednak roku władze zgodziły się na związek małżeński między 14-latką, a 21-letnim mężczyzną – ujawniły media.

Para przybyła do Göteborga, by wystąpić o azyl. Opieka społeczna powzięła decyzję, że może zamieszkać razem, ale w innej gminie, na zachodzie Szwecji. Urząd Migracyjny przyznał 14-latce i 21-letniemu mężczyźnie pozwolenie na pobyt jako parze. Jak małżeństwo potraktował ich także Urząd Skarbowy. Dopiero opieka socjalna w gminie, gdzie azylantów umieszczono, zakwestionowała decyzję władz, że są małżeństwem, i odebrano im ten status.

Małżeństwa osób niepełnoletnich należą do rzadkości. Jednak istnieją. Tylko w 2013 r. trzy 15-latki, jedna 16-latka i siedem 17-latek trafiło do ewidencji ludności jako żony. Do Szwecji przybywają imigranci z Afganistanu, Jemenu i Etiopii, a także innych krajów, w których małżeństwa dzieci są akceptowane, co może stawiać tutejsze władze w kłopotliwej sytuacji. Tak jak w ostatnio ujawnionej aferze z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament