Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głusi na uwagi, bo wiedzą lepiej

18 marca 2015 | Rzecz o prawie | Grażyna Kopińska
Grażyna Kopińska
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Grażyna Kopińska

Przejrzyście tworzone normy prawne bardziej mogą liczyć na społeczną akceptację i wolę ich przestrzegania. A to potęguje zaufanie obywateli do państwa – uważa ekspert.

Przejrzysty i wspólny proces tworzenia aktów prawnych przynosi liczne korzyści zarówno władzy, jak i obywatelom. Legislatorzy mogą poznać wiele opinii lub faktów, a także zdobyć wiedzę z różnych źródeł. Dysponując zaś szerszą i bardziej różnorodną wiedzą – podjąć lepsze decyzje. Z kolei obywatele – zwłaszcza jeśli konsultacje przyjmują formę dialogu – są traktowani jak partnerzy i zyskują szansę realnego wpływu na decyzję. Tak tworzone normy prawne mogą liczyć na społeczną akceptację i wolę ich przestrzegania. To zaś budzi zaufanie obywateli do państwa.

Daleko do ideału

Od 2006 r. Fundacja im. Batorego oraz działające przy niej Obywatelskie Forum Legislacji monitorują proces legislacyjny. Skupiamy się przede wszystkim na etapie rządowym, gdyż głównie na nim powstają idee uregulowań i prowadzi się konsultacje. Pod koniec 2014 r. zaprezentowaliśmy raport z badania, którym objęliśmy wszystkie projekty ustaw procedowanych przez rząd w 2012 r. (było ich 110). Analizując między innymi sposób prowadzenia konsultacji publicznych, zauważyliśmy, iż:

Niemal 77 proc. badanych dokumentów konsultowano wyłącznie na etapie projektu ustawy.

Korzystano głównie z dwóch tradycyjnych technik konsultacji –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament