Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aby strony się zgadzały

18 marca 2015 | Ekspert księgowego | Wojciech Rup
Wojciech Rup
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Wojciech Rup

Błędy w opisach systematycznego ujęcia operacji w planach kont dla budżetu i jednostek organizacyjnych powodują, że w praktyce niektóre księgowania to sztuka dla sztuki.

Ewidencja księgowa w budżecie j.s.t. oraz państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej jest prowadzona w oparciu o zakładowe plany kont opracowane przez każdą jednostkę na podstawie planów kont przedstawionych w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku niektórych operacji w planach kont przyjęto sposób księgowania obarczony błędami ich systematycznego ujęcia, w związku z nadaniem niektórym kontom zbędnych lub mylących funkcji ewidencyjnych. Poniżej zamieszczono dwa przykłady takich kont.

Problem 1

Konto 903 – „Niewykonane wydatki"

W planie kont dla budżetu j.s.t. jest ono opisane w następujący sposób:

„Konto 903 służy do ewidencji niewykonanych wydatków zatwierdzonych do realizacji w latach następnych.

Na stronie Wn konta 903 ujmuje się wartość niewykonanych wydatków zatwierdzonych do realizacji w latach następnych w korespondencji z kontem 904.

Pod datą ostatniego dnia roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament