Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie w komisie

20 kwietnia 2015 | Podatki | Kinga Baran,
 Malwina Dąbrowska
Kinga
 Baran
źródło: materiały prasowe
Kinga
 Baran

Przedsiębiorcy sprowadzający towary z innych krajów UE w ramach umowy komisu mają kłopot z prawidłowym odliczeniem podatku. Przepisy nie odpowiadają bowiem warunkom gospodarczym, na jakich realizowane są takie transakcje.

Ubiegłoroczna zmiana przepisów dotyczących odliczania VAT sprawiła, że podatnicy przeprowadzający transakcje WNT w ramach umowy komisu nie wiedzą, w jaki sposób mają w prawidłowy sposób ustalić prawo do odliczenia VAT z tytułu WNT. Brak jest przepisów szczególnych, które regulowałyby tę kwestię, natomiast stosowanie ogólnych przepisów dotyczących odliczenia VAT z tytułu WNT mnoży wątpliwości.

Wcześniej organy podatkowe stały na stanowisku, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podmiotu zagranicznego w celu ich sprzedaży ostatecznym odbiorcom w Polsce (w imieniu własnym, lecz na rachunek podmiotu zagranicznego) należy stosować te same zasady ustalania obowiązku podatkowego i prawa do odliczenia VAT co dla zwykłego WNT. Taki pogląd nie wzbudzał większych kontrowersji. Obowiązek podatkowy powstawał zatem z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu zrealizowania dostawy, a kwota podatku należnego z tytułu WNT była zasadniczo neutralna dla podatnika, gdyż stanowiła dla niego jednocześnie kwotę podatku naliczonego.

Taka była praktyka

W praktyce w komisie faktury wystawiane są przez zagranicznych sprzedawców nie w momencie przemieszczenia towarów do Polski, ale dopiero wtedy, gdy dochodzi do faktycznej sprzedaży na rzecz ostatecznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament