Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W biznesie nie kieruję się polityką

20 kwietnia 2015 | Ekonomia
źródło: Bloomberg

Nie powiedziałbym, że linie niskokosztowe mają niższe wydatki. Jesteśmy tańsi, bo bardziej efektywni – mówi Danucie Walewskiej prezes Wizz Air.

Rz: Czy obawiał się pan, że po katastrofie Germanwings rynek i pasażerowie zaczną inaczej oceniać linie niskokosztowe?

To szokujący wypadek, nie ma co do tego wątpliwości, i rzeczywiście mógł skłonić do takich refleksji. Ale taka katastrofa mogła się wydarzyć z autobusem czy pociągiem; mogła się przydarzyć jakiejkolwiek innej, nawet najbardziej luksusowej, linii i nie ma znaczenia, jaki jest jej model organizacyjny. Bo był to problem ludzki, a nie techniczny. I jest też wyjątkowy, wierzę, że niepowtarzalny. Nie ma więc powodu, aby wyciągać wnioski, że linie niskokosztowe są mniej bezpieczne. To wstrząsające i tragiczne wydarzenie, ale w żadnym wypadku nie wskazuje też, aby bezpieczeństwo podróży lotniczych nagle było zagrożone. Nadal, mimo ostatnich wypadków, są one i zostają najbezpieczniejszą metodą przemieszczania się po świecie.

Tak więc zasady bezpieczeństwa dla linii niskokosztowych i tradycyjnych są takie same, typ samolotu, np. Airbus 320, jakim latają Germanwings i Wizz Air, jest eksploatowany też przez Air France. Czy w takim razie różnica między linią tradycyjną i niskokosztową polega wyłącznie na strukturze kosztów?

Nie powiedziałbym, że linie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament