Gdzie się płaci PIT od wynagrodzenia oddelegowanego pracownika
Firmy, które wysyłają zatrudnionych do pracy za granicę i płacą im pensję z Polski, muszą zwrócić uwagę na podatkowe konsekwencje tych czynności. Zwłaszcza wtedy, gdy pobyt tych osób trwa kilka miesięcy w roku.
Grzegorz Wachołek
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast art. 3 ust. 2a tej ustawy stanowi, że jeżeli osoby fizyczne nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, to podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Trzeba uwzględnić traktaty międzynarodowe
W myśl art. 4a ustawy o PIT wymienione wyżej przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (dalej: UPO). W danym stanie faktycznym zastosowanie znajdują umowy zawarte z konkretnymi państwami.
Oddelegowując pracownika, pracodawca powinien więc każdorazowo sprawdzić postanowienia konkretnej UPO zawartej z państwem, do którego oddelegowany zostaje pracownik. Umowy te zawierają postanowienia, które mogą się różnić szczegółami.
W niniejszym artykule przedstawiamy więc przykładowe postanowienia dwóch umów:
- umowy między rządem Polskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta