Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obiecująca chmura nad Polską

20 kwietnia 2015 | Ekonomia
Piotr Stefaniak
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Piotr Stefaniak
Krzysztof Jedziniak
źródło: materiały prasowe
Krzysztof Jedziniak

Coraz więcej firm woli wynajmować moce obliczeniowe i powierzchnię dyskową u zewnętrznych usługodawców. Do 2020 r. w Europie może powstać ponad 300 tys. nowych miejsc pracy w tym sektorze. Polska ma poważne atuty, by zgarnąć spory kawałek tego tortu.

Jeszcze do niedawna firmy, szczególnie te duże, takie jak banki czy przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, budowały własne parki serwerowe. Tego typu obiekty mieli także dostawcy usług internetowych. Ostatnio jednak coraz więcej przedsiębiorstw borykających się z dużymi kosztami IT rezygnuje z tworzenia swoich centrów i woli wynająć moce obliczeniowe u zewnętrznych usługodawców.

To wcześniej nieznane rozwiązanie, określane angielskim terminem „outsourcing data centers", stało się dostępne dzięki skokowi jakościowemu w rozwoju technologii telekomunikacyjnych. Można już wręcz mówić o trendzie, który sprawia, że na całym świecie lawinowo rośnie zapotrzebowanie na moc obliczeniową i przestrzeń dyskową w tzw. chmurze. Przyczyniają się do tego także konsumenci, którzy coraz chętniej korzystają z usługi wideo na żądanie, streamingu muzyki czy ze zdalnych dysków.

Europę czekają tłuste lata

Wielkość sektora data centers w Europie to obecnie około 190 miliardów euro. Raport globalnej firmy doradztwa strategicznego A.T. Kearney prognozuje, że sektor ten będzie się rozwijać w tempie 6 proc. rocznie i w 2020 r. osiągnie wartość ok. 270 miliardów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament