Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stare budynki bez VAT

20 kwietnia 2015 | Podatki | Elżbieta Rogala

Sprzedaż nieruchomości może być zwolniona z podatku od towarów i usług. W ustawie są dwie podstawy zastosowania preferencji, dlatego trzeba indywidualnie analizować każdą transakcję.

Czy sprzedaż starych budynków i lokali, nabytych kilkadziesiąt lat temu (przed 1993 r., czyli w okresie, gdy nie obowiązywał jeszcze VAT) i aktualnie wynajmowanych, może być zwolniona z VAT? Czy dla właściwej kwalifikacji transakcji jako zwolnionej od VAT ma znaczenie, że zbywca tych budynków i lokali nie wytworzył ich (nie wybudował) ani nie ulepszał, czyli nie przebudowywał, nie rozbudowywał, nie rekonstruował, nie adaptował ani nie modernizował? – pyta czytelnik.

Zbycie gruntów zabudowanych budynkami i lokalami dla celów VAT należy rozpatrywać jako zbycie obydwu rzeczy razem. Oznacza to zastosowanie w tym przypadku zasady świadczenia złożonego. Zatem zbycie gruntów, które zostały zabudowane budynkami podlega opodatkowaniu VAT według tej samej stawki co budynki (lokale) na tych gruntach posadowione. W przypadku zbycia gruntu wraz z budynkami lub lokalami, zastosowanie ma art. 29a ust. 8 ustawy o VAT >patrz ramka, który stanowi o jednakowym opodatkowaniu (jednakowej stawce VAT lub jednakowym zwolnieniu z VAT) gruntu oraz zabudowań. Przy czym ważniejsze są zabudowania i to one decydują o stawce VAT, a grunt wtórnie „bierze" stawkę VAT z budynku.

W celu określenia skutków w VAT dla dostawy zabudowanych działek gruntu należy najpierw ustalić sposób opodatkowania budynków (lokali) trwale związanych z gruntem. W przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament