Stare budynki bez VAT
Sprzedaż nieruchomości może być zwolniona z podatku od towarów i usług. W ustawie są dwie podstawy zastosowania preferencji, dlatego trzeba indywidualnie analizować każdą transakcję.
Czy sprzedaż starych budynków i lokali, nabytych kilkadziesiąt lat temu (przed 1993 r., czyli w okresie, gdy nie obowiązywał jeszcze VAT) i aktualnie wynajmowanych, może być zwolniona z VAT? Czy dla właściwej kwalifikacji transakcji jako zwolnionej od VAT ma znaczenie, że zbywca tych budynków i lokali nie wytworzył ich (nie wybudował) ani nie ulepszał, czyli nie przebudowywał, nie rozbudowywał, nie rekonstruował, nie adaptował ani nie modernizował? – pyta czytelnik.
Zbycie gruntów zabudowanych budynkami i lokalami dla celów VAT należy rozpatrywać jako zbycie obydwu rzeczy razem. Oznacza to zastosowanie w tym przypadku zasady świadczenia złożonego. Zatem zbycie gruntów, które zostały zabudowane budynkami podlega opodatkowaniu VAT według tej samej stawki co budynki (lokale) na tych gruntach posadowione. W przypadku zbycia gruntu wraz z budynkami lub lokalami, zastosowanie ma art. 29a ust. 8 ustawy o VAT >patrz ramka, który stanowi o jednakowym opodatkowaniu (jednakowej stawce VAT lub jednakowym zwolnieniu z VAT) gruntu oraz zabudowań. Przy czym ważniejsze są zabudowania i to one decydują o stawce VAT, a grunt wtórnie „bierze" stawkę VAT z budynku.
W celu określenia skutków w VAT dla dostawy zabudowanych działek gruntu należy najpierw ustalić sposób opodatkowania budynków (lokali) trwale związanych z gruntem. W przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta