Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szara strefa uderza w uczciwe firmy

20 kwietnia 2015 | Dobra Firma
Szara strefa maleje tylko w relacji do PKB
źródło: Rzeczpospolita
Szara strefa maleje tylko w relacji do PKB

Nie ma złotej recepty na ograniczenie szarej strefy, ale na pewno potrzeba prostszych przepisów i więcej współpracy państwa z biznesem.

Z roku na rok w gospodarce cienia przewija się coraz więcej pieniędzy. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową szacuje, że w 2015 r. było to już 372 mld zł. To o 2,7 proc. więcej niż w 2014 r. i o 10 proc. więcej niż w 2011 r.

Pewnym pocieszeniem może być to, że w stosunku do wartości całej gospodarki szara strefa delikatnie maleje od 2012 r. W tym roku sięgnie 19,2 proc. PKB, trzy lata temu było to 21,1 proc. – wylicza IBnGR. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż jest ogromna. I z wielką siłą uderza w uczciwą konkurencję.

– Zaburzenie konkurencji rynkowej przez podmioty działające w szarej strefie prowadzi do sytuacji, w której najważniejszym czynnikiem konkurencji rynkowej staje się cena – zauważa Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu. – W efekcie przedsiębiorcy coraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament