Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szukają ziemi pod domy w dobrym miejscu

20 kwietnia 2015 | Nieruchomości | Aneta Gawrońska
Działka o powierzchni 1116 mkw. w warszawskim Wawrze jest wyceniona na 353 tys. zł
źródło: metrohouse
Działka o powierzchni 1116 mkw. w warszawskim Wawrze jest wyceniona na 353 tys. zł

Kupno parceli budowlanej z ruiną budynku może być warte grzechu – oceniają pośrednicy. Ale nie są to łatwe inwestycje. Czy bardziej opłaca się zakup pustej działki?

Ceny działek budowlanych, jak mówi pośredniczka Joanna Lebiedź, właścicielka stołecznej agencji Lebiedź Nieruchomości, są zdecydowanie niższe niż w czasie boomu. – Wtedy były to zupełnie wariackie stawki. Nadal jednak są to w Warszawie kwoty zaporowe. Budowa domu za cenę trzy-, czteropokojowego mieszkania nie jest możliwa – zauważa pośredniczka z Warszawy.

Prosty rachunek

Jak opowiada Joanna Lebiedź, pieniądze na zakup działki i budowę domu mają często pochodzić, przynajmniej w części, ze sprzedaży mieszkania. – Tymczasem ceny lokali spadły. O kredyt na budowę domu trudno. Większość klientów po przeprowadzeniu prostego rachunku rezygnuje z takiego pomysłu – tłumaczy pośredniczka.

I podaje przykład. 800-metrowa parcela na Bielanach kosztuje ok. 500 zł za metr, co daje 400 tys. zł. Do tego dochodzą koszty transakcyjne, m.in. 2-proc. podatek. – Ceny transakcyjne trzypokojowych mieszkań od 65 do 68 mkw. w peryferyjnych dzielnicach to ok. 340–420 tys. zł – podaje Joanna Lebiedź. – Pytanie, czy warto zamienić wygodne mieszkanie na kawałek gruntu, którego zabudowanie może się okazać finansową katastrofą – przestrzega.

O dużej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament