Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przychody i koszty w rocznym zeznaniu PIT

20 kwietnia 2015 | Podatki | Przemysław Wojtasik
źródło: materiały prasowe

Wyprzedaż kolekcji poza firmą

Prowadzę działalność gospodarczą, zajmuję się handlem sprzętem AGD. Oprócz tego w zeszłym roku sprzedałem kolekcję starych obrazów. Czy otrzymane kwoty muszę doliczyć do przychodów z działalności gospodarczej?

Jeśli obrazy należały do majątku prywatnego i handel nimi nie wchodzi w zakres prowadzonej przez czytelnika działalności, to nie musi on rozliczać transakcji w firmie. Przychody ze sprzedaży najprawdopodobniej w ogóle nie będą więc opodatkowane. Wystarczy, że czytelnik nabył obrazy pół roku przed sprzedażą (termin ten liczy się od końca miesiąca, w którym je kupił albo dostał).

Trzeba jednak wspomnieć, że granica między prywatną sprzedażą a działalnością gospodarczą jest bardzo cienka. Fiskus może uznać, że prowadzimy firmę wtedy, gdy sprzedajemy na dużą skalą i jesteśmy mocno w handel zaangażowani – reklamujemy się, szukamy klientów. Ważne jest też to, czy kupujemy rzeczy w celach handlowych (np. sprzęt sportowy, którego w ogóle nie używaliśmy, tylko sprzedaliśmy z zyskiem).

Wyprzedaż kolekcji nie powinna być jednak uznana przez skarbówkę za działalność gospodarczą. Potwierdzają to interpretacje. Przykładowo Izba Skarbowa w Bydgoszczy zgodziła się, że przedsiębiorcą nie jest sprzedawca kolekcji liczącej ponad 3 tys. wiekowych przedmiotów. Chodziło m.in. o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament