Jeśli spóźniałeś się z ratami za telewizor, bank nie pożyczy ci na mieszkanie
Banki oferują kredyty w promocji, z niższą marżą, ale nie robią tego bezinteresownie. Wymuszają zakup innych produktów.
Rz: Kiedy kredyt hipoteczny jest dobry dla klienta? Po czym przyszły kredytobiorca może to poznać?
Jacek Kasperczyk: Nie ma jednej definicji idealnego kredytu hipotecznego. Każdy ma inne potrzeby. Ale osoba zainteresowana takim zobowiązaniem powinna zwrócić uwagę przede wszystkim na ogólną cenę takiego kredytu. Miesięczne obciążenie ponoszone na obsługę zobowiązania hipotecznego to nie tylko sama rata kredytowa, ale także różne składki ubezpieczeniowe, opłaty pobierane za prowadzenie dodatkowych produktów bankowych – jak np. konto, karta kredytowa czy chociażby kwota odkładana w planach systematycznego oszczędzania.
Dopiero po zsumowaniu tych wszystkich obciążeń klient dowiaduje się, ile tak naprawdę dane zobowiązanie go kosztuje. W ogólnym przekonaniu dobry kredyt – to tani kredyt.
Jak wybierać kredyt dla siebie na 20 lat? Co brać pod uwagę, oceniając oferty banków?
Poszukując kredytu hipotecznego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego koszty. Do tych podstawowych zaliczamy między innymi oprocentowanie. Tu przede wszystkim mam na myśli marżę bankową, gdyż ona jest niezmienna w całym okresie kredytowania. Do tego dochodzi prowizja pobierana za udzielenie danego zobowiązania, koszty ubezpieczeń pomostowego i niskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta