Euro na działania ponad granicami
fundusze ue | W okresie 2014–2020 do Polski euro napłyną nie tylko w ramach programów krajowych i regionalnych, ale także z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
fundusze ue | W okresie 2014–2020 do Polski euro napłyną nie tylko w ramach programów krajowych i regionalnych, ale także z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Artur osiecki
Głównie chodzi o programy transgraniczne, ale też transnarodowe i międzyregionalne (o których w ramkach na dole strony). Wszystkie one służą nawiązaniu współpracy i rozwiązywaniu problemów wspólnie z partnerami zagranicznymi.
Polska w okresie 2014–2020 bierze udział w siedmiu programach transgranicznych. Są to: Polska-Słowacja, Czechy-Polska, Polska-Saksonia, Brandenburgia-Polska, Meklemburgia-Pomorze Przednie-Brandenburgia-Polska, Litwa-Polska i Południowy Bałtyk. W większości to kontynuacja programów z lat 2007–2013 i programy te są głównie poświęcone zachowaniu i rozwojowi wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Spojrzenie na południe
Dwa z tych programów dotyczą współpracy z naszymi południowymi sąsiadami – Czechami i Słowacją. Z programów transgranicznych, w których uczestniczy nasz kraj, największy budżet (226 mln euro) ma program Czechy-Polska. Nie obejmuje on jednak, co oczywiste, całej powierzchni obu krajów, a tylko ich cześć nadgraniczną. W Polsce chodzi o części województw dolnośląskiego i śląskiego oraz opolskie, a w Czechach o pięć krajów wewnętrznych – liberecki, hradecki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta