Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszczędności krajowe motorem gospodarki

20 kwietnia 2015 | Europejski Kongres Gospodarczy
Stałym gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego  jest wicepremier Janusz Piechociński (z prawej).  W tym roku pojawi się na pięciu panelach
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Fotorzepa
Stałym gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest wicepremier Janusz Piechociński (z prawej). W tym roku pojawi się na pięciu panelach

Finanse | Mały zasób krajowego kapitału hamuje wzrost inwestycji. O tym, jak zachęcić do budowania oszczędności, będą rozmawiać eksperci w Katowicach.

Mateusz Pawlak

Łączna wartość oszczędności Polaków to 1,08 bln zł, co odpowiada około 65 proc. PKB. Przed transferem środków z OFE do ZUS relacja ta wynosiła 72 proc. Dla porównania: w krajach Europy Zachodniej wskaźnik ten jest dwu-, trzykrotnie wyższy.

W ubiegłym roku oszczędności Polaków zmniejszyły się o ponad 6 proc., na co największy wpływ miało pozbawienie otwartych funduszy emerytalnych ponad połowy zgromadzonych tam aktywów.

Niedobór inwestycji

Dla gospodarki takie skurczenie się krajowych zasobów kapitału to niepowetowana strata. Mały zasób oszczędności hamuje bowiem wzrost inwestycji, bez których nie możemy liczyć na skuteczne doganianie rozwiniętych gospodarek zachodnich, co się nam udawało przez ostatnie dwie dekady.

– Sprawa wygląda jeszcze poważniej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nadal jesteśmy krajem na dorobku – podkreśla Krzysztof Tokarski, prezes zarządu PZU TFI.

Między innymi o tym problemie będą dyskutować uczestnicy panelu pt. „Finanse, oszczędności, kapitał", który odbędzie się podczas siódmej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W pierwszej kolejności uczestnicy poruszą problematykę zasobów, możliwości i skłonności do oszczędzania w krajach UE. Zastanowią się, jak wygląda odkładanie pieniędzy w Polsce, a jak w Europie.

Niestety, Polacy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament