Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jestem za systemem prezydenckim

20 kwietnia 2015 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz
Lech Wałęsa: – Powinna zostać wzmocniona rola prezydenta  i samorządowców
autor zdjęcia: Piotr Wittman
źródło: Fotorzepa
Lech Wałęsa: – Powinna zostać wzmocniona rola prezydenta i samorządowców

Już najwyższy czas na debatę nad zmianą konstytucji – mówi Jackowi Nizinkiewiczowi były prezydent Lech Wałęsa.

"Rzeczpospolita": Za dwa lata będziemy obchodzić 20-lecie ustawy zasadniczej, która powstała w szczególnych warunkach historycznych. Polska jest dzisiaj w zupełnie innej sytuacji. Czy nie czas na fundamentalną zmianę systemu i konstytucji?

Lech Wałęsa, były prezydent RP, pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność": Jestem za systemem prezydenckim na 20 lat. Po tym okresie funkcjonowania konstytucji trzeba będzie ją zmienić.

Zacznijmy od ustroju. Powinniśmy pozostać przy obecnym układzie władzy czy może jednak powinno się wprowadzić system prezydencki z głową państwa z powszechnego wyboru, nawet na czele gabinetu, z szerokimi kompetencjami. A może system kanclerski ze wzmocnioną rolą premiera, z prezydentem wybranym przez Sejm i sprawującym funkcje reprezentacyjne?

Jestem i byłem zwolennikiem systemu prezydenckiego. Oczywiście z dekretami włącznie, które przechodzą przez parlament. Jednak ten musiałby wtedy pracować częściej, szybciej i sprawniej.

Jaki model jest panu najbliższy?

System na wzór francuskiego. Rola prezydenta powinna zostać wzmocniona. Również samorządowców. Wystarczy spojrzeć choćby na polskie miasta. Wojewoda, marszałek, prezydent miasta – i nie wiadomo, kto rządzi i jak. Rola prezydenta, również miast, powinna być wzmocniona i doprecyzowana....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament