Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez ceny nabycia nie można rozpoznać kosztów

20 kwietnia 2015 | Podatki | Agnieszka Sułkowska
Agnieszka 
Sułkowska
źródło: materiały prasowe
Agnieszka 
Sułkowska

Podmiot, który wnosi wierzytelność własną jako wkład niepieniężny do spółki kapitałowej, nie ma prawa pomniejszyć przychodów o jej wartość nominalną. Przepisy w tym zakresie zostały nieco zmodyfikowane, ale skutki zmiany są niejasne.

WSA w Warszawie w wyroku z 24 marca 2015 r. (III SA/Wa 2157/14) potwierdził, że w przypadku wniesienia wierzytelności własnej jako wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej, podmiot wnoszący aport nie ma prawa do ujęcia w ciężar kosztów podatkowych wartości nominalnej wnoszonej wierzytelności.

Powód? W przypadku wniesienia wierzytelności tytułem wkładu niepieniężnego zastosowanie ma art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym (w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r.) kosztem uzyskania przychodu jest wartość faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie takiego aportowanego składnika majątku. Skoro wierzytelności własne nie zostały nabyte, to nie ma możliwości ujęcia ich wartości nominalnej w kosztach w związku z ich aportem.

Stan faktyczny

Stroną omawianego sporu z fiskusem była spółka kapitałowa, która – jako komplementariusz w spółce komandytowej – wystąpiła o potwierdzenie skutków podatkowych objęcia przez tę spółkę komandytową udziałów w spółce z o.o.

Rozważano przeprowadzenie tej transakcji poprzez wniesienie do spółki z o.o. wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności własnej spółki komandytowej (chodziło o wierzytelność z tytułu sprzedaży nieruchomości w kwocie brutto) w zamian za udziały....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament