Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na majówkę taniej nie będzie

20 kwietnia 2015 | Ekonomia
Ceny paliw wracają do trendu wzrostowego
źródło: Rzeczpospolita
Ceny paliw wracają do trendu wzrostowego

paliwa | Ceny ropy wahają się wokół 60 dolarów za baryłkę, na polskich stacjach płacimy więcej i na razie nic nie zapowiada, żeby ta tendencja miała się odwrócić.

Danuta Walewska

Ostatni tydzień przyniósł spore zwyżki cen ropy na rynkach międzynarodowych. W piątek baryłka gatunku Brent kosztowała w Nowym Jorku 64 dol. To i tak taniej niż dzień wcześniej, kiedy trzeba było za nią zapłacić 64, 95 dol., czyli najdrożej w tym roku. Wtedy pojawiły się obawy, że z tanią ropą szybko możemy się pożegnać.

Takie podwyżki natychmiast przekładają się na ruch w górę w polskich cennikach rafineryjnych. W kończącym się tygodniu ceny oleju napędowego w rafineriach wzrosły o ponad 100 zł na metrze sześc.

– Taka zmiana może w krótkim czasie odbić się na tym, co widzimy na stacyjnych słupkach. Na okres między 20 a 26 kwietnia spodziewamy się, że benzyna E95 ulokuje się w przedziale 4,65–4,74 zł za litr, a diesel 4,57–4,66 zł litr – mówi Jakub Bogucki, analityk rynku paliwowego z firmy e-petrol.

Jego zdaniem kolejny tydzień, na który przypada majowy weekend, będzie zapewne nieznacznie droższy. Według prognoz e-petrolu ceny E95 mogą przekroczyć 4,75 zł za litr, a oleju napędowego zbliżą się do 4,70 zł.

I na razie nie ma raczej szansy na wyraźne obniżki cen. – Nawet jeśli doszłoby do jakiejś redukcji notowań ropy na rynku światowym, to zmiana na nasze stacje przed weekendem majowym raczej nie dotrze – mówi Bogucki.

W ostatnich dniach w hurcie wyraźnie staniał gaz płynny. Zdaniem analityka e-petrolu mogłoby sugerować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament