Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nabycie usług marketingowych trzeba właściwie udokumentować

20 kwietnia 2015 | Podatki | Tomasz Musialski

Poniesienie wydatków na reklamę czy promocję powinno być potwierdzone dowodami wskazującymi, że czynności faktycznie zostały zrealizowane. Przedsiębiorca powinien więc posiadać protokoły odbioru, banery i plakaty.

Wszelkie wydatki ponoszone przez przedsiębiorców związane z zakupem usług marketingowych, w tym wydatki na reklamę, promocję, czy organizację różnego rodzaju programów lojalnościowych, po spełnieniu ogólnych przesłanek potrącalności kosztów, uregulowanych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i odpowiednio art. 22 ust. 1 ustawy o PIT mogą być kosztami uzyskania przychodów. Usługi marketingowe jako usługi o charakterze niematerialnym wymagają jednak dużej dbałości w zakresie dokumentowania ich zakupu.

Jedynie zgromadzenie spójnej i kompletnej dokumentacji, w tym m.in. umowy czy porozumienia prezentującego w sposób przejrzysty warunki realizacji usług marketingowych (szczegółowy przedmiot usług, sposób realizacji, warunki zlecenia, szczegółowy sposób rozliczeń), faktura z odpowiednią specyfikacją i odesłaniem do umowy, protokoły odbioru usług, korespondencja w czasie ich realizacji, a także materialne dowody ich wykonania uzależnione od faktycznego zakresu usług pozwalają zaliczyć wydatek na usługi marketingowe do kosztów uzyskania przychodów. Przy ponoszeniu tego rodzaju wydatków należy więc zwrócić szczególną uwagę na sposób ich dokumentowania, a obowiązki stron w tym zakresie mogą znaleźć swój wyraz już w zapisach umownych. Ułatwi to zgromadzenie dowodów potwierdzających zakup usług i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament