Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W rachunku podatkowym można ująć tylko terminową wypłatę

20 kwietnia 2015 | Podatki | Sebastian Twardoch 
Krzysztof Hanuszek

Przedsiębiorca uwzględni wynagrodzenie załogi w kosztach miesiąca, za który jest należne, jeśli uiści je zgodnie 
z regulaminem lub kodeksem pracy. Jeśli się spóźni, to rozliczy je dopiero pod datą faktycznego przekazania należności.

Sebastian Twardoch Krzysztof Hanuszek

Kryterium decydującym o zaliczeniu wynagrodzenia pracowników do kosztów podatkowych jest ich powiązanie z prowadzoną działalnością gospodarczą i wykazanie związku z zachowaniem bądź zabezpieczeniem źródeł przychodów. Trudno odmówić takiego związku wypłacanemu pracownikom wynagrodzeniu. Ustawodawca w żaden sposób nie powiązał faktu wypłaty wynagrodzenia z efektywnością pracowników, rezultatami ich pracy czy też fizyczną obecnością tych osób. Co więcej, takie powiązanie byłoby sprzeczne z regulacjami pozapodatkowymi wynikającymi przede wszystkim z prawa pracy (por. interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 28 czerwca 2013 r., IPPB5/423-254/13-2/AS).

Ważne, czy na czas

Przychody ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy są kosztem uzyskania przychodu w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony (art. 15 ust. 4g ustawy o CIT). Na analogicznych warunkach do koszów uzyskania przychodu zalicza się składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracodawcę, oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jeżeli podatnik wypłaca wynagrodzenia w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10120

Wydanie: 10120

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament