W rachunku podatkowym można ująć tylko terminową wypłatę
Przedsiębiorca uwzględni wynagrodzenie załogi w kosztach miesiąca, za który jest należne, jeśli uiści je zgodnie z regulaminem lub kodeksem pracy. Jeśli się spóźni, to rozliczy je dopiero pod datą faktycznego przekazania należności.
Sebastian Twardoch Krzysztof Hanuszek
Kryterium decydującym o zaliczeniu wynagrodzenia pracowników do kosztów podatkowych jest ich powiązanie z prowadzoną działalnością gospodarczą i wykazanie związku z zachowaniem bądź zabezpieczeniem źródeł przychodów. Trudno odmówić takiego związku wypłacanemu pracownikom wynagrodzeniu. Ustawodawca w żaden sposób nie powiązał faktu wypłaty wynagrodzenia z efektywnością pracowników, rezultatami ich pracy czy też fizyczną obecnością tych osób. Co więcej, takie powiązanie byłoby sprzeczne z regulacjami pozapodatkowymi wynikającymi przede wszystkim z prawa pracy (por. interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 28 czerwca 2013 r., IPPB5/423-254/13-2/AS).
Ważne, czy na czas
Przychody ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy są kosztem uzyskania przychodu w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony (art. 15 ust. 4g ustawy o CIT). Na analogicznych warunkach do koszów uzyskania przychodu zalicza się składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracodawcę, oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jeżeli podatnik wypłaca wynagrodzenia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta