Rządy różnie zdają gospodarczy egzamin
Raport | Rola sektora publicznego w krajach naszego regionu jest wyraźnie mniejsza niż w krajach, do których zamożności aspirujemy.
hubert kozieł
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej poddane były przez ostatnie 25 lat wielkiemu eksperymentowi. Transformację od ustroju, w którym totalitarne państwo tłamsiło prywatną inicjatywę w gospodarce i zajmowało się wszystkim – od produkcji czołgów i wydobycia węgla po sprzedaż papieru toaletowego i organizację wczasów pracowniczych, do kapitalizmu aspirującego ku zachodnioeuropejsko-amerykańskim wzorcom.
Transformacja ta przebiegała w poszczególnych krajach regionu w różny sposób, ale w każdym z nich miała kilka cech wspólnych, z których najważniejszą jest to, że ogromny majątek przeszedł z rąk państwowego właściciela w ręce prywatnych inwestorów. Można więc powiedzieć, że rola państwa w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej mocno się zmniejszyła. W wielu przypadkach wciąż pozostaje jednak znacząca, o czym traktuje raport CEED Institute Ile państwa w gospodarce.
Potęga sektora publicznego
Mierzenie roli ekonomicznej państwa to sprawa trudna i nadzwyczaj dyskusyjna. Jakie bowiem wybrać czynniki, by pokazać w najbliższy prawdzie sposób znaczenie rządu, samorządów i państwowych firm dla gospodarki danego kraju? Jeśli patrzymy na łatwiej uchwytne statystyki, takie jak wydatki publiczne w stosunku do PKB, to możemy uznać, że rola państwa w gospodarkach naszego regionu jest mniejsza niż w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta