Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W święto za ladą tylko szef

20 października 2015 | Dobra Firma | Sebastian Kryczka
źródło: 123RF

Obowiązujący 1 i 11 listopada zakaz pracy w handlu dotyczy pracowników. W ten dzień klientów może obsługiwać właściciel i zleceniobiorcy. Inspekcja Pracy ma prawo skontrolować i ukarać za łamanie zakazu po święcie.

Zakaz pracy w święta w placówkach handlowych formalnie obowiązuje od 26 października 2007 r. (art. 1519a k.p.). Jest on aktualny niezależnie od tego, czy święto pokrywa się z niedzielą czy wypada w inny dzień. Natomiast to, czy dany dzień jest świętem, wynika z ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (tekst jednolity DzU z 2015 r., poz. 90). Wśród wymienionych w niej świąt jest 1 listopada – Wszystkich Świętych, oraz 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości.

Niestety z przepisów o zakazie pracy w placówkach handlowych w święta nie wynika, czym jest lub co należy zaliczać do takich placówek. To spore niedopatrzenie ustawodawcy. Wprowadzając ten zakaz, wypadałoby jednocześnie precyzyjnie wskazać, kto powinien się do niego stosować....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament