Z Brzeźna Wielkiego w wielki świat
Wyprowadził polski tenis stołowy ze świetlic na salony – zdanie, które aż za mocno przylgnęło do Andrzeja Grubby, jest prawdziwe. Po jego sukcesach polska młodzież zaczęła tłoczyć się przy stołach do ping-ponga.
W 1982 roku 24-letni Grubba zdobył w Budapeszcie złoty medal mistrzostw Europy w grze mieszanej wraz z Holenderką Bettine Vriesekoop. O niewysokim chłopaku z Polski usłyszał świat. Z Polski i z Pomorza – urodził się w Brzeźnie Wielkim koło Starogardu, dorastał w pobliskiej Zelgoszczy. Małą karierę zaczynał w miejscowym LZS, nieco większą – w klubie Neptun Starogard. Później był AZS AWF Gdańsk, aż w końcu przyszedł czas na wyjazd w świat, do niemieckiego TTC Grenzau, gdzie grał, z przerwą, w latach 1985–1997. Później pełnił tam rolę trenera.
„Wykorzystałem sport. Przeniósł mnie z Brzeźna i Zelgoszczy daleko poza granice mojej wyobraźni. Byłem wieśniakiem, który ze świetlicy przeniósł się do najdroższych hoteli na świecie, mógł poznać świat z jego najlepszej strony. Nie marzyłem o tym, wracając wieczorem zatłoczonym autobusem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta