Właściciel lokalu kontra deweloper
Większość objętych dopłatami mieszkań używanych wymaga remontu. Przewagą rynku wtórnego jest lokalizacja.
Zdaniem Joanny Jażdżewskiej, dyrektor oddziału agencji Freedom Nieruchomości w Gdyni, rynek wtórny i pierwotny na Pomorzu konkurują ze sobą. – Z punktu widzenia kupujących tworzą jednak bogatą ofertę. Rynek wtórny jest konkurencyjny ze względu na zasięg i podaż. Po uruchomieniu programu dopłat „Mieszkanie dla młodych" na popularności zyskały także tańsze nieruchomości – wskazuje Joanna Jażdżewska.
Rynek pierwotny, jak mówi, przyciąga klientów wyglądem i standardem mieszkań oraz wyposażeniem budynków. Liczy się winda, hala garażowa. – Nowe mieszkania w dalej położonych dzielnicach, z uwagi na niskie ceny i dopłaty w „MdM", chętnie wybierają młodzi ludzie – zwraca uwagę dyrektor z Freedom Nieruchomości.
Pas nadmorski
O silnej konkurencji między rynkami nowych i używanych mieszkań mówi Łukasz Browarczyk, pośrednik z trójmiejskiej agencji BIG Nieruchomości. – Głównym atutem lokali z drugiej ręki jest lokalizacja – wskazuje pośrednik. – W najbardziej pożądanych miejscach, czyli w pasie nadmorskim i centrum miasta, ceny wymagających wykończenia mieszkań deweloperskich są zdecydowanie wyższe niż gotowych do zamieszkania lokali z rynku wtórnego – tłumaczy Łukasz Browarczyk.
Ceny tych pierwszych zaczynają się od 6 tys. zł, podczas gdy lokal używany, do którego można się od razu wprowadzić,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta