Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto wykorzysta herb miasta w znaku towarowym

20 października 2015 | Administracja | Justyna Wilczyńska-Baraniak
Justyna Wilczyńska-Baraniak, adwokat w DLA Piper
źródło: Rzeczpospolita
Justyna Wilczyńska-Baraniak, adwokat w DLA Piper

Istnieje możliwość ustalenia zasad korzystania z oznaczenia zawierającego herb przez lokalną grupę przedsiębiorców w postaci tzw. wspólnego znaku towarowego czy wspólnego prawa.

Przedsiębiorcy bardzo często są zainteresowani wykorzystaniem herbu jednostki samorządu terytorialnego dla celów marketingowych. Herb określonej jednostki identyfikuje bowiem z danym regionem czy też społecznością lokalną.

Potrzebna zgoda

Zgodnie z art. 131 ust. 2 pkt 2 prawa własności przemysłowej (dalej p.w.p.) nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, jeżeli (...) zawierają herby polskich województw, miast, miejscowości (...), jeżeli zgłaszający nie wykaże się uprawnieniem, w szczególności zezwoleniem właściwego organu państwa albo zgodą organizacji, na używanie oznaczenia w obrocie. Chociaż art. 131 ust. 2 pkt 2 p.w.p. pomija w definicji herby gmin i powiatów, to przyjmuje się, że nie należy tych jednostek samorządowych wyłączać z tej definicji.

Co do zasady zakazane jest zatem udzielenie prawa ochronnego na oznaczenie zawierające herb. Zakaz udzielenia prawa ochronnego na herb może zostać uchylony na mocy oświadczenia odpowiednich organów. Zezwolenia na zarejestrowanie prawa ochronnego na znak zawierający herb udzielają organy stanowiące jednostki samorządu terytorialnego. Jeśli jednak organ stanowiący, np. rada miasta, w swojej uchwale dotyczącej herbu upoważnił zarząd do udzielania takich zezwoleń, to zezwolenia na zarejestrowanie prawa ochronnego na znak zawierający herb udziela zarząd.

Przykład 1

W uchwale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament