W sądzie nie uda się uściślić treści wymówienia
W wypowiedzeniu umowy na czas nieokreślony nie wystarczy wskazać ogólne zarzuty. Przyczyna musi być na tyle szczegółowa, aby pracownik mógł się do niej odnieść.
Prowadzę działalność gospodarczą (produkcja okien). Jeden z pracowników (stała umowa) nie wykonuje swoich obowiązków tak jak pozostali – nie wyrabia norm produkcji na swoim stanowisku, choć przeprowadzałem z nim rozmowy dyscyplinujące. Nie mam innych zarzutów do jego pracy. Czy mogę dać mu wypowiedzenie, wskazując w piśmie jako przyczynę „niewywiązywanie się z powierzonych zadań" i „brak zaangażowania w wykonywanie powierzonych zadań"? Czy i jakie istnieje ryzyko, że sąd pracy uzna to wypowiedzenie za niezasadne? – pyta czytelnik.
Przede wszystkim trzeba rozważyć zasadność ewentualnego wypowiedzenia umowy, pamiętając o art. 45 § 1 k.p. Zgodnie z tym przepisem w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wymówienia, a jeżeli umowa już się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta