Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świetne granie na Wybrzeżu

20 października 2015 | Życie Pomorza | Marek Dusza
Superkwartet James Farm wystąpi na zakończenie tegorocznego festiwalu Jazz Jantar
źródło: Marek Dusza
Superkwartet James Farm wystąpi na zakończenie tegorocznego festiwalu Jazz Jantar
Włodzimierz Nahorny
źródło: Marek Dusza
Włodzimierz Nahorny
Sławek Jaskułke
źródło: Marek Dusza
Sławek Jaskułke
Leszek Możdżer
źródło: Marek Dusza
Leszek Możdżer

Jak ważne jest Trójmiasto na jazzowej mapie Polski, niech świadczą pierwsze festiwale w Sopocie i narodziny nowej fali nazywanej przekornie yassem.

Można zaryzykować, że Trójmiasto swinguje dzień i noc. W dzień mieszkający tu jazzmani komponują i odbywają próby, a wieczorami i nocami grają. Nie zapominajmy też o menedżerach dbających, by w jazzowej ofercie koncertowej można było przebierać i wyławiać smakowite kąski. Z mieszkających i działających tu aktywnie jazzmanów można by zestawić przynajmniej dwa big-bandy: nowoczesny i awangardowy.

Jazz do tańca

Czy jazz był tu także w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy pojawił się w Polsce? Krzysztof Karpiński pisze w książce „Był jazz", że do Gdyni często przyjeżdżały popularne wówczas orkiestry jazzowe. W sierpniu 1936 r. w Cafe Dancing Coctail Bar „brylowała orkiestra Zygmunta Katarasińskiego i Szymona Kataszka. Rok później koncertował tu zespół Adiego Rosnera". Trębacz Adi Rosner był uznawany w Europie za „białego Louisa Armstronga". Jazz grano w restauracjach, na dancingach. Zespół Franciszka Witkowskiego przyleciał z Krakowa samolotem, by zagrać na bankiecie organizowanym na przycumowanym w Gdyni statku „Piłsudski".

„Polscy muzycy grywali też w Wolnym Mieście Gdańsk, na którego terenie znajdował się znany nadbałtycki kurort Sopot (Zoppot)" – pisze Karpiński. Jazz słychać było także w Juracie, polskim kurorcie, gdzie w hotelu Lido przygrywała do tańca orkiestra Golda i Petersburskiego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament