Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poradnia prawna: Kary za łamanie prawa wyborczego

20 października 2015 | Administracja | Arkadiusz Jaraszek

Alkohol i loteria z nagrodami

Niedopuszczalne jest stosowanie metod polegających na kupowaniu cudzych głosów. Grozi za to nawet 50 tys. zł grzywny.

Na lokalnej uroczystości organizowana była loteria, w której główną nagrodę była zagraniczna wycieczka. Uczestnicy tej loterii częstowani byli również alkoholem. Przy tym stoisku swoją osobę promował jeden z kandydatów do Sejmu. Czy za taki sposób prowadzenia kampanii wyborczej może on zostać ukarany?

Tak. Prowadzenie kampanii wyborczej musi odbywać się na zasadach zgodnych z prawem. Jej celem powinno być przede wszystkich używanie merytorycznych argumentów mających na celu przekonanie do siebie wyborców. Niedopuszczalne jest zaś stosowanie metod polegających na kupowaniu cudzych głosów. Za tego typu zachowania grożą surowe grzywny – od 5 tys. zł do 50 tys. zł.

Takie sankcje finansowe spotkają osobę, która będzie prowadziła agitację wyborczą przez organizowanie loterii fantowych lub innego rodzaju gier losowych albo konkursów, w których wygranymi będą nagrody pieniężne lub przedmioty o wartości wyższej niż wartość przedmiotów zwyczajowo używanych w celach reklamowych lub promocyjnych. Sprzeczne z prawem będzie też podawanie lub dostarczanie, w ramach prowadzonej agitacji wyborczej, napojów alkoholowych. Za tego typu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament