Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umorzenie alimentów zwolnione z PIT

20 października 2015 | Administracja | Mateusz Maj Mateusz Maj

Gmina nie musi wystawiać PIT-8C dłużnikowi alimentacyjnemu, za którego ze względu na jego sytuację materialną zapłaciła alimenty.

Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 października 2015 r. (nr IBPB-2-1/4511-296/15/PM). Z wnioskiem o jej wydanie wystąpiła gminna jednostka powołana do wykonywania zadań własnych gminy z zakresu pomocy społecznej. Obejmują one m.in., co wynika z ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, zadania związane z funduszem alimentacyjnym. W myśl tej ustawy osoby uprawnione do otrzymania świadczeń alimentacyjnych otrzymują wypłatę tego świadczenia z funduszu alimentacyjnego na podstawie zaświadczenia organu egzekucyjnego o bezskuteczności egzekucji wobec dłużnika alimentacyjnego.

Dłużnicy, którzy nie zapłacili alimentów, są następnie zobowiązani do zwrotu wypłaconych osobom uprawnionym świadczeń oraz ustawowych odsetek.

Dłużnik może wnioskować o umorzenie tych kwot. Właściwym organem do wydania takiego rozstrzygnięcia jest gmina, która wydaje decyzję administracyjną, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną dłużnika.

W omawianej sprawie chodziło o ewentualny przychód dłużnika alimentacyjnego. Złożył on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament