Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet duży stres nie usprawiedliwi nietrzeźwości w pracy

20 października 2015 | Dobra Firma | Łukasz Chruściel
źródło: materiały prasowe

Świadczenie pracy w stanie nietrzeźwości powinno być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, niezależnie od sytuacji osobistej zatrudnionych. Wyjątek dotyczy osób dotkniętych przewlekłą psychozą alkoholową. Jeśli jednak pracownik jest dotknięty chorobą alkoholową, ale według biegłych mógł powstrzymać się od wypicia alkoholu, zarzut ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych jest uzasadniony.

Pogląd taki wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lipca 2015 r. (I PK 247/14).

Stan faktyczny

Pracownica w czasie pracy udała się na badania mammograficzne. Z uwagi na silny stres związany z obawą o nawrót choroby nowotworowej, wypiła szklankę wina wzmocnionego spirytusem. Po badaniach stawiła się do pracy. Badanie przeprowadzone przez funkcjonariusza policji wykazało stan nietrzeźwości. W tym samym dniu pracodawca wręczył jej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych polegającego na przebywaniu w czasie wykonywania obowiązków na stanowisku pracy w stanie po użyciu alkoholu. Kobieta odwołała się od oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. W trakcie procesu ujawniono, że poddała się ona leczeniu choroby alkoholowej z zadowalającymi skutkami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament