Nawet duży stres nie usprawiedliwi nietrzeźwości w pracy
Świadczenie pracy w stanie nietrzeźwości powinno być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, niezależnie od sytuacji osobistej zatrudnionych. Wyjątek dotyczy osób dotkniętych przewlekłą psychozą alkoholową. Jeśli jednak pracownik jest dotknięty chorobą alkoholową, ale według biegłych mógł powstrzymać się od wypicia alkoholu, zarzut ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych jest uzasadniony.
Pogląd taki wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lipca 2015 r. (I PK 247/14).
Stan faktyczny
Pracownica w czasie pracy udała się na badania mammograficzne. Z uwagi na silny stres związany z obawą o nawrót choroby nowotworowej, wypiła szklankę wina wzmocnionego spirytusem. Po badaniach stawiła się do pracy. Badanie przeprowadzone przez funkcjonariusza policji wykazało stan nietrzeźwości. W tym samym dniu pracodawca wręczył jej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych polegającego na przebywaniu w czasie wykonywania obowiązków na stanowisku pracy w stanie po użyciu alkoholu. Kobieta odwołała się od oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. W trakcie procesu ujawniono, że poddała się ona leczeniu choroby alkoholowej z zadowalającymi skutkami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta