Żeby rok 2035 okazał się godną jesienią
Rozmowa | Prof. Antonina Ostrowska, wiceprzewodnicząca Rady Programowej Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
Problem starzenia się naszego społeczeństwa jest ostatnio mocno akcentowany w debacie publicznej. Czy wystarczająco dużo uwagi poświęca się w niej kobietom?
Antonina Ostrowska: Miejsce kobiet w debacie jest dość specyficzne i rzeczywiście ich sytuacji nie poświęca się wystarczającej uwagi. Dlatego Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet podejmuje ten temat, między innymi w przygotowywanym właśnie raporcie „Polki 50 plus. Zdrowie i jego zagrożenia".
Na czym polega specyfika tego problemu?
Według prognoz do 2035 roku osoby po 65. roku życia będą stanowić ok. jedną czwartą naszego społeczeństwa. Ponaddwukrotnie zwiększy się populacja osób 80-letnich i starszych, a liczba starych kobiet będzie przyrastać stosunkowo szybciej niż starych mężczyzn - do 26,5 proc. w 2035 roku. Bardzo istotny jest więc problem zdrowia kobiet, zachowanie możliwie jak najlepszej sprawności, aktywności i poziomu funkcjonowania społecznego w wydłużonym okresie ich życia. Według dostępnych badań u niemal co drugiego mieszkańca Polski występują długotrwałe problemy zdrowotne. W sposób oczywisty częstość ich wzrasta wraz z wiekiem, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta