Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Żeby rok 2035 okazał się godną jesienią

20 października 2015 | Konferencje i Kongresy
Prof. Antonina Ostrowska, wiceprzewodnicząca Rady Programowej Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
źródło: materiały prasowe
Prof. Antonina Ostrowska, wiceprzewodnicząca Rady Programowej Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Rozmowa | Prof. Antonina Ostrowska, wiceprzewodnicząca Rady Programowej Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Problem starzenia się naszego społeczeństwa jest ostatnio mocno akcentowany w debacie publicznej. Czy wystarczająco dużo uwagi poświęca się w niej kobietom?

Antonina Ostrowska: Miejsce kobiet w debacie jest dość specyficzne i rzeczywiście ich sytuacji nie poświęca się wystarczającej uwagi. Dlatego Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet podejmuje ten temat, między innymi w przygotowywanym właśnie raporcie „Polki 50 plus. Zdrowie i jego zagrożenia".

Na czym polega specyfika tego problemu?

Według prognoz do 2035 roku osoby po 65. roku życia będą stanowić ok. jedną czwartą naszego społeczeństwa. Ponaddwukrotnie zwiększy się populacja osób 80-letnich i starszych, a liczba starych kobiet będzie przyrastać stosunkowo szybciej niż starych mężczyzn - do 26,5 proc. w 2035 roku. Bardzo istotny jest więc problem zdrowia kobiet, zachowanie możliwie jak najlepszej sprawności, aktywności i poziomu funkcjonowania społecznego w wydłużonym okresie ich życia. Według dostępnych badań u niemal co drugiego mieszkańca Polski występują długotrwałe problemy zdrowotne. W sposób oczywisty częstość ich wzrasta wraz z wiekiem, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament