Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie leki: tanie i bezpieczne

20 października 2015 | Rzecz o zdrowiu | Katarzyna Nowosielska
Naukowcy prowadzą projekty badawcze  i rozwojowe  w 100 instytucjach
źródło: Rzeczpospolita
Naukowcy prowadzą projekty badawcze i rozwojowe w 100 instytucjach
źródło: Rzeczpospolita

Przemysł farmaceutyczny dostarcza chorym skutecznych medykamentów. Jest najbardziej innowacyjną branżą w kraju.

Leki produkowane w Polsce zapewniają dostęp do farmakoterapii milionom obywateli. Pokrywają niemal połowę zapotrzebowania na podstawowe terapie.

Przy tej ważnej funkcji społecznej średnia cena tych medykamentów jest niższa od średniej ceny produktów importowanych. Dzięki temu dopłaty pacjentów oraz wydatki NFZ na refundację są niższe w porównaniu z produktami refundowanymi.

Takie wnioski płyną z raportu na temat bezpieczeństwa farmaceutycznego Polski, przygotowanego przez krajowych producentów leków. Patronat nad raportem objęła „Rzeczpospolita".

Drastyczne obniżki

Krajowe firmy farmaceutyczne wprawdzie zabezpieczają potrzeby lekowe polskich pacjentów, ale coraz trudniej utrzymać im się na rynku. Jak dowodzi analiza firmy badawczej Sequence HC Partners przedstawiona w raporcie, branży farmaceutycznej grozi zahamowanie rozwoju i utrata ważnej pozycji na rynku krajowym.

Wszystko przez to, że w ciągu ostatnich trzech lat średnia cena za opakowanie leku produkowanego przez krajową branżę farmaceutyczną obniżyła się bardziej niż średnia cena innych leków refundowanych.

To z jednej strony oznacza oszczędności dla pacjentów, ale z drugiej zmniejszenie rentowności krajowych firm. W efekcie firmy będą miały kłopot zarówno z wdrażaniem nowych leków, jak i kontynuacją produkcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament