Objęcie innego stanowiska nie musi wynikać z mianowania
Decyzję przełożonego nakazującą wykonywanie innych niż normalnie obowiązków funkcjonariusz musi przyjąć do wiadomości. Nie może się od niej odwołać ani do wyższego przełożonego, ani do sądu.
Małgorzata Jankowska
Policjantowi można powierzyć pełnienie obowiązków służbowych na innym stanowisku w tej samej miejscowości na czas nieprzekraczający 12 miesięcy. W takim przypadku uposażenie policjanta nie może być obniżone. Tak stanowi art. 37 ustawy o Policji (dalej uop). Regulacja ta, jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku z 14 stycznia 2015 r. (I OSK 1652/13), umożliwia przełożonemu czasowe powierzenie policjantowi zadań innych niż dotychczas wykonywane, w sytuacji zaistnienia określonych potrzeb kadrowych dla realizacji zadań ustawowych Policji, np. w przypadku zmian kadrowych pociągających za sobą likwidację stanowiska zajmowanego przez policjanta (por. też wyrok NSA z 7 stycznia 2010 r. I OSK 818/09).
Celem powierzenia obowiązków służbowych może być również sprawdzenie przydatności funkcjonariusza do wykonywania określonego rodzaju zadań przypisanych do tego konkretnego stanowiska. Stanowisko, na którym powierzane są obowiązki, może stać się zatem, po zakończeniu okresu powierzenia, stanowiskiem docelowym. Może poprzedzać więc mianowanie funkcjonariusza na to stanowisko. Może, ale nie musi.
Przykład
Policjant wystąpił do przełożonego z wnioskiem o zwolnienie go z zajmowanego stanowiska i mianowania na inne (wyższe), które de facto zajmuje już prawie od dwóch lat, kiedy to na podstawie art. 37 uop...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta