Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z aukcji LTE cieszy się Orange

20 października 2015 | Ekonomia | Urszula Zielińska
Wysokie ceny w Polskiej aukcji LTE to pochodna kilku czynników
źródło: Rzeczpospolita
Wysokie ceny w Polskiej aukcji LTE to pochodna kilku czynników
Anna Streżyńska
źródło: magda starowieyska
Anna Streżyńska

Operator uzyskał najwięcej miejsca w eterze na oferowanie 
mobilnego internetu, w dodatku za stosunkowo niską cenę.

W poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował szczegółowe wyniki zakończonej po dziewięciu miesiącach burzliwej aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz (tzw. aukcji LTE). Na liście zwycięzców, którzy zadeklarowali, że zapłacą w sumie 9,2 mld zł, niespodzianek nie było.

Orange wziął najwięcej

Zgodnie z przypuszczeniami najwięcej pasma w aukcji zdobył Orange Polska. Uzyskał dwa z pięciu dostępnych bloków w zakresie 800 MHz i trzy bloki w zakresie 2600. W sumie zapłaci za rezerwacje częstotliwości na 15 kolejnych lat blisko 3,17 mld zł, z czego 3,05 mld zł – za pasmo 800 MHz. Zarząd spółki, mimo wysokich cen w aukcji, nie krył w poniedziałek satysfakcji. I nie bez powodu: Orange jako jedyny w kraju nie miał do tej pory częstotliwości, na których można świadczyć usługi szybkiego mobilnego Internetu LTE.

P4 (sieć Play), T-Mobile Polska i NetNet (kojarzony z grupą Cyfrowy Polsat) zdobyły tylko po jednym bloku cennego zasobu 800 MHz. Relatywnie niską cenę (1,49 mld zł) zapłaci operator sieci Play. Pozostali dwaj gracze ścierali się w walce o te same bloki i zaoferowali po ponad 2 mld zł.

W sumie Play zapłaci za częstotliwości 1,72 mld zł, T-Mobile – 2,14 mld zł, NetNet – 2,05 mld zł, a Polkomtel – niecałe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament