Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada może określić zasady przeprowadzenia konsultacji

20 października 2015 | Administracja

Rada miejska, wymagając, by wniosek mieszkańców o przeprowadzenie konsultacji społecznych zawierał numer PESEL, przekroczyła zakres przyznanego jej upoważnienia.

Czego dotyczył spór

W marcu 2015 r. rada miejska podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji dotyczących budżetu obywatelskiego jako części budżetu gminy na 2016 rok. Uchwałę do sądu administracyjnego zaskarżył wojewoda.

Wskazał, że podstawę prawną jej podjęcia stanowi art. 5a ustawy o samorządzie gminnym, który przyznaje radzie gminy uprawnienie do ustanowienia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami gminy. W ocenie wojewody zakwestionowana uchwała charakteryzuje się tym, że zawiera normy abstrakcyjne i generalne. Ustanowione zasady i tryb konsultacji „nie konsumują się" po jednokrotnym ich zastosowaniu. Będą miały zastosowanie wielokrotnie przy zgłaszaniu przez mieszkańców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament