Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop udzielony awansem na ryzyko pracodawcy

20 października 2015 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

Szef, który pozwoli pracownikowi skorzystać z przyszłorocznej puli wypoczynku, nie ma prawa sam skorygować wymiaru wolnego. Podwładny może żądać udzielenia wolnego lub wypłaty ekwiwalentu.

Ewa Drzewiecka

Podwładny ma kłopot, gdy przed upływem roku wykorzysta cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy, a następnie potrzebuje dni wolnych. Jest wtedy kilka rozwiązań.  Skorzystanie z nich często zależy od relacji szef–pracownik.

Ostrożnie z kolejnymi wakacjami

Zwłaszcza w małych firmach ci, którzy wykorzystali już całą pulę urlopu, negocjują z szefem udzielenie go awansem, czyli wybranie części wolnego przypadającego na kolejny rok. Kodeks pracy nie reguluje takiej sytuacji. Wręcz przeciwnie – art. 161 k.p. wyraźnie stanowi, że pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym podwładny uzyskał do niego prawo. Przy czym prośba o „urlop awansem" jest wnioskiem o prawo, którego etatowiec jeszcze nie nabył. Zgodnie bowiem z art. 153 § 2 k.p. kolejny urlop pracownik nabywa z 1 stycznia każdego następnego roku.

Gdyby nawet szef ufał podwładnemu i przystał na takie rozwiązanie, nie można wykluczyć, że w kolejnym roku pracownik zażąda całego przysługującego mu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament