Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będziemy najstarsi w Europie

20 października 2015 | Konferencje i Kongresy
źródło: 123RF
Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej
źródło: materiały prasowe
Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej

W ciągu 25 lat co czwarty Polak osiągnie wiek co najmniej 65 lat. Za około 15 lat możemy być najstarszym krajem Unii Europejskiej. II Kongres Gospodarki Senioralnej szukał odpowiedzi na wyzwania związane z przyspieszeniem starzenia polskiego społeczeństwa.

Głównym tematem tegorocznego kongresu była gospodarka senioralna jako nowa gałąź gospodarki narodowej, potencjał rynku usług przyjaznych wiekowi oraz pozycja i rola Polski w rozwoju srebrnej gospodarki w Europie.

– Jestem przekonana o pilnej potrzebie dyskusji nad pełnym wykorzystaniem możliwości oferowanych przez srebrną gospodarkę – mówi Marzena Rudnicka, organizatorka kongresu, założycielka i prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. – Musimy szukać sposobów na trwały i zrównoważony rozwój tej gałęzi rynku. Tym bardziej że nie mamy na to zbyt dużo czasu. Ostatni raport Komisji Europejskiej wskazuje Polskę jako najszybciej starzejący się kraj. Jeśli współczynnik urodzeń nie wzrośnie przy jednoczesnym wydłużaniu się średniej wieku, to za około 15 lat będziemy najstarszym państwem w europejskiej wspólnocie.

– W roku 2004 spis powszechny ujawnił w Polsce 1517 stulatków – dodaje prof. dr n. med. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady Polityki Senioralnej. – W roku 2012 było ich już 3000, a w roku ubiegłym 4200. Trzy lata temu zbudowaliśmy koalicję na rzecz zdrowego starzenia się i zaczęliśmy rozmawiać o polityce społecznej i zdrowotnej na potrzeby seniorów, widząc starzejące się społeczeństwo, które niemal w postępie geometrycznym zwiększa liczbę osób w wieku podeszłym.

Organizatorzy i uczestnicy kongresu są zgodni: starzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament