Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obiady w stołówce szkolnej bez kasy fiskalnej

20 października 2015 | Administracja | Monika Pogroszewska
Marcelina Fabia, konsultant podatkowy w ECDDP sp. z o. o.
źródło: materiały prasowe
Marcelina Fabia, konsultant podatkowy w ECDDP sp. z o. o.

Sprzedaży posiłków dla uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej i związanego z nią gimnazjum nie trzeba ewidencjonować na kasie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji z 21 września 2015 r. (IPTPP3/4512-229/15-4/MJ) kwestię zwolnienia z obowiązku używania kas fiskalnych w szkolnych stołówkach.

Sprawa dotyczyła publicznej szkoły podstawowej i publicznego gimnazjum, których organem prowadzącym jest gmina. Na terenie szkoły podstawowej znajduje się jadłodajnia, która dożywia uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi obu szkół, w tym 180 uczniów podstawówki i 38 uczniów gimnazjum.

Gmina napisała, że stołówka zapewnia prawidłową realizację zadań opiekuńczych przez jednostki systemu oświaty, a w szczególności wspieranie prawidłowego rozwoju uczniów. Usługi stołówki szkolnej (niestanowiące usług gastronomicznych świadczonych w celach zarobkowych) mieszczą się w ramach usług opieki nad dziećmi i młodzieżą, wykonywanej w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty i korzystają ze zwolnienia z VAT.

Szkoły te stanowią odrębne jednostki budżetowe. Gmina zdecydowała jednak o utworzeniu jednej dobrze wyposażonej kantyny, aby uniknąć dodatkowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10274

Wydanie: 10274

Spis treści
Zamów abonament