Kontrola przepisów przez Trybunał nie wymusza zawieszenia postępowania
Jeśli rozpatrzenie sprawy zależy od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd, trzeba zawiesić postępowanie administracyjne. Takiego skutku nie powoduje jednak automatycznie badanie konstytucyjności przepisów mających zastosowanie w danej sprawie.
Problem
Załatwienie sprawy przez organ prowadzący postępowanie administracyjne wymaga zastosowania przepisów, w odniesieniu do których istnieją wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją. Czy do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii przez Trybunał Konstytucyjny organ musi zawiesić postępowanie?
Co mówią przepisy
W art. 97 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że organ zawiesza postępowanie w razie:
– śmierci strony lub jednej ze stron, jeżeli wezwanie spadkobierców zmarłej strony do udziału w postępowaniu nie jest możliwe i nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 30 § 5 k.p.a. (czyli w sprawach dotyczących spadków nieobjętych nie działają osoby sprawujące zarząd majątkiem masy spadkowej, a w braku takich osób – nie działa kurator wyznaczony przez sąd na wniosek organu), a postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe,
– śmierci przedstawiciela ustawowego strony,
– utraty przez stronę lub przez jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych, bądź
– gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.
Na podstawie art. 98 § 1 k.p.a. organ może także zawiesić postępowanie, jeżeli wystąpi o to strona, na której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta