Czy istnieje złota recepta na opiekę nad seniorami?
Starzenie się polskiego społeczeństwa w perspektywie najbliższych paru lat całkowicie zmieni oblicze branży usług opiekuńczych.
Agata Miśkowiec
Należy spodziewać się znacznego poszerzenia wachlarza opcji dostępnych dla seniora, w tym rozwoju różnych form opieki domowej, teleopieki czy mieszkań wspomaganych z zapleczem usług opiekuńczych.
Czy zmiany te oznaczają wyparcie z rynku tradycyjnych placówek opieki długoterminowej? Wręcz przeciwnie. Tu także mamy zaległości do odrobienia. Polska ma wśród członków OECD najniższą liczbę łóżek w opiece stacjonarnej, zarówno w stosunku do ogółu populacji, jak i (co szczególnie niepokojące) liczby seniorów. 18 łóżek przypadających na 1000 mieszkańców powyżej 65. roku życia plasuje nas daleko w tyle za średnią dla krajów OECD (47 łóżek), nie mówiąc o liderze zestawienia – Szwecji (70 łóżek).
W świetle lawinowego wzrostu popytu rynek opieki długoterminowej wydaje się niezwykle atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów. Jednak nie jest to łatwy rynek. Wyniki kontroli dotyczącej funkcjonowania zakładów opiekuńczo-leczniczych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta