Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyposażenie trzeba zaewidencjonować

21 stycznia 2016 | Dobra Firma | Regina Drabik

Przedsiębiorca musi prowadzić spis składników rzeczowych majątku o wartości od 1500 zł do 3500 zł, które są związane z prowadzoną działalnością, ale nie są środkami trwałymi.

Wraz ze wspólnikiem prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Firma zajmuje się m.in. handlem materiałami. Mamy dwa sklepy, w których sprzedajemy artykuły chemiczne. Czy musimy prowadzić ewidencję posiadanego przez te sklepy wyposażenia? Co taka ewidencja musi zawierać? – pyta czytelnik.

Podatnik powinien wypełniać nałożone na niego obowiązki w zakresie prowadzenia określonego rodzaju dokumentacji podatkowej i jej przechowywania oraz dokumentowania dla celów dowodowych zdarzeń gospodarczych.

Zgodnie z § 4 pkt 1 ust. 2 w związku z § 4 pkt 2 i 3 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów spółki jawne osób fizycznych obowiązane do prowadzenia ksiąg podatkowych prowadzą ewidencję wyposażenia, którego wartość początkowa przekracza 1500 zł.

Co wpisać...

Jako wyposażenie należy uznać rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone według przepisów ustawy o podatku dochodowym do środków trwałych. Chodzi zatem o składniki majątku o wartości w przedziale 1500–3500 zł.

Aby dany składnik został zaliczony do środków trwałych podlegających amortyzacji w sensie podatkowym, powinien...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10349

Wydanie: 10349

Spis treści
Zamów abonament