Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inna praca w tym samym zakładzie tylko na trzy miesiące

21 stycznia 2016 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Zmiana warunków zatrudnienia może być efektem czasowego powierzenia zadań służbowych odmiennych od dotychczasowych. Na przełomie lat może to trwać nawet pół roku.

Nie oznacza to jednak swobodnego dysponowania podwładnym. Poza tym, że oddelegowanie do innej pracy nie może przekraczać trzech miesięcy w ciągu roku kalendarzowego, musi odpowiadać kwalifikacjom etatowca i nie powodować obniżki jego wynagrodzenia.

Uzasadnione potrzeby

Możliwość skierowania do innej pracy nie jest niepisanym przywilejem szefa w zakresie swobody organizacji pracy. Prawo to wynika z art. 42 § 4 kodeksu pracy. Przepis jest wyjątkiem od konieczności wręczania pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego w związku ze zmianą umówionej pierwotnie pracy. Modyfikacja ta jest mocno ograniczona zarówno co do treści zmian, jak i czasu, w jakim może obowiązywać.

Podstawowym warunkiem, bez którego nie można skierować do czasowego wykonywania innej pracy, jest wystąpienie takiej potrzeby u pracodawcy. Nie będzie ona jednak dowolna – uzależniona od kaprysu szefa czy wynikająca np. z trudnych relacji z pracownikiem lub innych osobistych względów.

Przykład

Pracodawca prowadzący firmę informatyczną zatrudnił głównego informatyka. Po otrzymaniu stałego angażu pracownik poprosił szefa o usunięcie zaobserwowanych przez niego naruszeń przepisów BHP w firmie – m.in. plączących się kabli po podłodze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10349

Wydanie: 10349

Spis treści
Zamów abonament