Polacy polubili zagraniczne giełdy
Prawdziwy wysyp funduszy lokujących środki poza Polską
kinga Żelazek
Polacy szukają okazji inwestycyjnych na zagranicznych rynkach rozwiniętych, ponieważ na polskiej giełdzie zarobić jest obecnie trudno. Krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) uruchomiły w ubiegłym roku wiele funduszy umożliwiających takie inwestycje. Na razie ich wyniki są słabe, ale kilka miesięcy to za krótki okres, by można było pokusić się o oceny. Ekonomiści przekonują, że w tym roku większość rynków rozwiniętych powinna zadowolić inwestorów.
Na światowych giełdach
W 2015 r. dużą grupę nowych funduszy zagranicznych stanowiły fundusze rynków globalnych. Mogą one inwestować na wielu światowych giełdach, chociaż często koncentrują się na największych z nich: w USA, Japonii oraz w krajach strefy euro.
Wśród ubiegłorocznych nowości pod względem wielkości wpłaconych środków wyróżnił się Pioneer Alternatywny-Globalnego Dochodu, należący do grupy funduszy mieszanych zagranicznych – wynika z danych Analiz Online. Polityka inwestycyjna tego funduszu zakłada, że minimum 70 proc. portfela stanowią udziały w europejskich i globalnych funduszach z grupy Pioneera.
Zarządzający koncentrują się na inwestycjach, z których wypłacany jest stały dochód w formie dywidend czy kuponów odsetkowych. Mogą elastycznie zmieniać skład portfela w zależności od sytuacji na rynku.
Od początku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta