Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawodawca nie przewiduje hurtowego rozliczenia straty

21 stycznia 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
źródło: materiały prasowe

Wspólnik spółki cywilnej, która została zlikwidowana w wyniku upadłości, nie może jednorazowo rozliczyć 100 proc. strat powstałych w firmie w pięciu kolejnych latach.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 16 grudnia 2015 r. (I SA/Gl 526/15).

Stan faktyczny

We wniosku o interpretację podatniczka wskazała, że była wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej (drugim był jej małżonek). W 2007 r. w stosunku do spółki cywilnej została ogłoszona upadłość likwidacyjna. Działający w latach 2007– 2011 syndyk wykazał stratę z prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. W 2012 r. właściwy sąd wydał postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego, a po jego uprawomocnieniu działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej została wykreślona z ewidencji. Za 2012 r. spółka wykazała zysk, a niezaspokojone zobowiązania zostały umorzone w całości.

Podatniczka tłumaczyła, że przedłożyła rozliczenie PIT-36L uwzględniające bilans dochodu za 2012 r. oraz strat za łączny okres od 2007 r. do 2011 r. Biorąc pod uwagę, że z chwilą wykreślenia spółki cywilnej z ewidencji ustał jej byt prawny, sama odliczyła od dochodów uzyskanych w 2012 r. łączną sumę strat jednorazowo w wysokości 100 proc. Poza prowadzoną do maja 2012 r. firmą w formie spółki nie prowadziła żadnej innej działalności.

Zapytała, jak rozliczyć stratę powstałą w okresie 2007–2011 z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej z zyskiem wykazanym przez nią za 2012 r., skoro byt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10349

Wydanie: 10349

Spis treści
Zamów abonament