Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do atomu potrzebne jest podejście zdroworozsądkowe

21 stycznia 2016 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Gospodarka jest siecią naczyń połączonych, a patologia w jednej dziedzinie rodzi problemy w innych, z nią powiązanych – pisze pełnomocnik Obywatelskiego Ruchu na rzecz Energetyki Jądrowej.

Jerzy Lipka

Jednym z kluczowych dla gospodarki zagadnień jest energetyka, która bez zdroworozsądkowego podejścia nie spełni oczekiwań społeczeństwa oraz nie podoła wyzwaniom, jakie niesie współczesna cywilizacja!

Zadaniem numer jeden energetyki jest dostarczenie polskiemu społeczeństwu taniej energii elektrycznej, i to w odpowiednich ilościach, takich, by uwzględnić również przyszłe zwiększone zapotrzebowanie na energię w naszym kraju. A także by umożliwić ponowną reindustrializację Polski, bo tylko nowoczesny przemysł jest w stanie dać wystarczającą liczbę miejsc pracy na warunkach na tyle atrakcyjnych, by zatrzymać katastrofalną w skutkach falę emigracji zarobkowej.

Planowanie w dziedzinie elektroenergetyki i ciepłownictwa jest długookresowe a ewentualne błędy mają dalekosiężne negatywne skutki dla całej gospodarki, mogąc się stać wąskim gardłem jej rozwoju.

Dodatkowym warunkiem, który energetyka musi bezwzględnie spełnić, jest dostarczenie odpowiednich ilości prądu bez jednoczesnej dewastacji środowiska naturalnego na wielką skalę, jak to się dzieje dziś w Polsce. Świadczy o tym niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzkiego smog obecny okresami na 70 proc. powierzchni Polski.

Chybiona strategia

Niestety, rozwój polskiego sektora energetycznego cechuje całkowity...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10349

Wydanie: 10349

Spis treści
Zamów abonament