Prezes też musi postępować właściwie jako pracownik
Przełożony naruszający dobra osobiste podwładnego sam może być zwolniony dyscyplinarnie.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (II PK 157/14).
Przełożony, który bezpodstawnie, bezzasadnie, bezprawnie i niesprawiedliwie ocenia podwładnego, narusza jego dobra osobiste. Takie zachowanie może być również zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy i narażać go na roszczenia odszkodowawcze ze strony pracownika. Przełożony w ten sposób łamie także „własne" podstawowe obowiązki pracownicze oraz „własną" powinność godnego reprezentowania pracodawcy.
W tej sprawie powódka była zatrudniona jako dyrektor handlowy i raportowała do prezesa zarządu spółki. Zmiana na tym stanowisku nastąpiła 21 października 2011 r. Miesiąc później powódka złożyła pracodawcy ofertę rozwiązania umowy o pracę w trybie porozumienia stron. W piśmie zawarła też oświadczenie alternatywne dotyczące wypowiedzenia, gdyby pracodawca nie zgodził się na porozumienie. Pracodawca nie tylko odrzucił ofertę powódki, ale odmówił jej prawa do wypowiedzenia. Ostatecznie dyrektorka 1 grudnia 2011 r. rozwiązała umowę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Zarzuciła mu ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta