Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kupują akcje na przecenach

21 stycznia 2016 | Moje pieniądze
W ostatnim czasie zawirowania giełdowe sprawiły, że OFE mają straty, ale w długim terminie ich zyski przekraczają nawet 200 proc.
źródło: Rzeczpospolita
W ostatnim czasie zawirowania giełdowe sprawiły, że OFE mają straty, ale w długim terminie ich zyski przekraczają nawet 200 proc.
OFE mają coraz więcej akcji notowanych na zagranicznych giełdach
źródło: Rzeczpospolita
OFE mają coraz więcej akcji notowanych na zagranicznych giełdach

OFE mają w portfelach coraz więcej zagranicznych papierów

Mateusz Pawlak

Wspólną cechą najlepszych w 2015 r. funduszy emerytalnych było to, że miały w portfelach dosyć duży udział akcji zagranicznych. Fundusz PZU Złota Jesień, który najskuteczniej minimalizował straty, zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości zaangażowania na zagranicznych rynkach. Zainwestował tam w akcje o wartości prawie 1,6 mld zł, co stanowi niemal 9 proc. jego portfela.

MetLife, znajdujący się na drugim miejscu w rankingu na podstawie wyników z 2015 r., także miał duży udział akcji notowanych na światowych rynkach (8,5 proc. portfela). Poza tym stosunkowo dużo środków (5 proc.) ulokował w w obligacjach korporacyjnych.

Zajmujący trzecią pozycję PKO BP Bankowy ma w akcjach zagranicznych blisko 9 proc. aktywów. Unika natomiast papierów korporacyjnych.

Jeśli chodzi o OFE z dołu naszego zestawienia, to Generali i Pekao miały podobny poziom zaangażowania w akcje zagraniczne (po 6 proc.). Generali ma najmniej wśród konkurentów akcji notowanych na warszawskiej giełdzie. Widać, że próbuje dywersyfikować ryzyko. Z kolei Pekao należy do najbardziej zaangażowanych na naszym parkiecie, co w ubiegłym roku musiało się negatywnie odbić na jego wynikach.

Okazja do zarobku

W 2015 r. rzadko zdarzało się, by OFE więcej akcji kupowały, niż sprzedawały. Jeśli kupowały, to raczej na rynkach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10349

Wydanie: 10349

Spis treści
Zamów abonament